KOJI POVRAT MOŽEMO OČEKIVATI?
Toplinska izolacija OBITELJSKIH KUĆA
Prema anketama, moderan sustav toplinske izolacije u Mađarskoj može povećati vrijednost obnovljene nekretnine u prosjeku za 10-15 posto. Tome u prilog ide i studija KSH objavljena 2021. godine, koja je jasno pokazala da su kupci spremni platiti višu cijenu za zgrade s boljim energetskim razredom. U tom smislu povrat je trenutačan, iznos koji se može izraziti u milijunima ili čak desecima milijuna.

Novac koji trošimo na toplinsku izolaciju postupno se može isplatiti u obliku znatno nižih računa za režije (troškovi grijanja i hlađenja). Utvrđivanje iznosa štednje nije lak zadatak jer ovisi o više čimbenika. Veličina, tlocrt, orijentacija nekretnine, stanje vrata i prozora, postojeća izolacija, parametri planiranog sustava toplinske izolacije (debljina izolacije, odabrani materijali, način gradnje itd.) i na kraju, ali ne manje važno u izračunima se moraju uzeti u obzir trenutne cijene energije. Samo zbog nižih računa za grijanje, adaptacija prosječne obiteljske kuće može se isplatiti za 3-5 godina.

Značajan dio investicijskih troškova dolazi od plaća izvođača. Na tome se ne isplati štedjeti jer loše izveden sustav toplinske izolacije uz neodgovarajuću stručnost može prouzročiti štetu te troškove obnove i popravka koji mogu koštati znatno više od planiranog troška rada.

Drugi značajan dio troškova je trošak materijala za termoizolacijske ploče. Kvaliteta toplinsko-izolacijskih ploča određuje energetski status zgrade, njezinu kasniju vrijednost te uštede u pogonskim troškovima. Stoga se kod planiranja termoizolacijskih radova mora pažljivo odabrati vrsta i debljina termoizolacijske ploče. Prilikom odabira odgovarajućeg materijala potrebno je voditi računa o kakvoj će se strukturi zida i kakvom okruženju natpis postaviti. Pri određivanju debljine mora se voditi računa o razini energetske učinkovitosti koju želimo postići. Korištenje dvostruko veće debljine od normalne EPS ploče smanjuje investicijske troškove na cca. povećava se za 15%, međutim, ušteda energije je cca. Ona je oko 40%. Kod korištenja normalnog EPS-a i grafitnog EPS-a iste debljine, troškovi kod korištenja grafitnih EPS ploča su cca. Povećavaju se za 10%, ali je stopa uštede energije oko 15%.

Preostali dio investicije cca. 23% dolazi od materijalnih troškova sistemskog ljepila, žbuke za bojanje i dodatnih proizvoda. To također pokriva cijenu sistemskog ljepila za fiksiranje i zaštitu ploča, što čini ukupni trošak cca. 3 % toga. Odabir jeftinijeg, ali nekvalitetnog ljepila ne smanjuje značajno troškove, ali je lakše oštetiti cijeli sustav toplinske izolacije, a time i fasadu.

Korištenjem tipli uključenih u asortiman dodatnih proizvoda, može se implementirati sustav toplinske izolacije s odgovarajućom stabilnošću i time većom izdržljivošću. Različiti profili koji također pripadaju ovoj kategoriji osiguravaju lijep, estetski rub i, u nekim slučajevima, vodonepropusni spoj pojedinih strukturnih elemenata. Njihova je cijena samo djelić ukupnog troška investicije, no njihovom se upotrebom dobiva dugotrajniji i estetskiji sustav toplinske izolacije.